Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pierwsze wrażenie nie do zatarcia

2018-03-05
Pierwsze wrażenie nie do zatarciaPierwsze wrażenie nie do zatarcia

„Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie” - powtarzamy za Andrzejem Sapkowskim. Badania z Uniwersytetu w Toronto potwierdzają, że oceniamy książkę po okładce i niestety nie mamy na to tak wielkiego wpływu, jak nam się wydaje. Jak działać by nie rozpamiętywać własnej prezencji? Intuicyjnie czujemy, jak ważne jest najwcześniejsze odczucie - warto, więc być przygotowanym na to by wypaść olśniewająco: zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym. Pierwsze wrażenie wyrabiamy sobie w ciągu kilku sekund od poznania obcej osoby - w tym zastraszająco szybkim czasie decydujemy czy ktoś jest dla nas godny zaufania i przypisujemy określone cechy, jak np. inteligentny, odnoszący sukcesy. Ocena zależy głównie od wyglądu oraz mowy ciała.

Pierwsze wrażenie bywa kluczowe, gdyż -jak donoszą najnowsze badania- bardzo trudno je później zmienić. Działa to tak: im mniej czasu mamy na dokonanie osądu, tym bardziej prawdopodobne jest, że pokierujemy się przeczuciami, a nie faktami. Oczywiście dzięki usilnym staraniom możliwe jest częściowe przezwyciężenie tej słabości ale konieczne jest nieustanne korygowanie własnych przekonań. Tylko czy inni, również nad sobą pracują? Bo jeśli nie, to wszystko w naszych rękach i dobrze abyśmy potrafili o siebie zadbać.. dosłownie!

Proces poznawania nowych osób ma zabarwienie emocjonalne, dlatego wrażenie, które w nas powstaje jest względnie trwałe i trudne do zmiany. Jak trudne, udowodnił niedawno zespołu naukowców z Kanady, USA i Belgii. W praktyce okazuje się, że masz tylko jedną szansę. Aby zbadać trwałość tego efektu pokazywano uczestnikom badania (na ekranie komputera) albo pozytywne albo negatywne informacje na temat nieznanych im osób. Następnie pokazywano im dalsze, nowe informacje, które były niespójne z tymi pierwszymi. W czasie trwania badania naukowcy mierzyli reakcje uczestników na poszczególne osoby, manipulując różnymi kontekstami napływających do badanych informacji - poprzez delikatne zmienianie tła, na którym były prezentowane. Jak to wygląda w praktyce? Bertram Gawronski z Canada Research Chair at The University of Western Ontario namawia do wyobrażenia sobie sytuacji, w której nowy kolega w pracy sprawił na Tobie niezbyt korzystne wrażenie. Po kilku tygodniach, spotykasz go na imprezie i zauważasz, że to jednak całkiem miły gość. Od tego momentu będziesz już wiedział, że twoje pierwsze wrażenie na temat tego mężczyzny było błędne, jednak nowe (pozytywne) doświadczenie z kolegą będzie wpływało jedynie na obraz kolegi w kontekstach podobnych do sytuacji (imprezy). W innych kontekstach (kolegi w pracy) nadal dominować będzie pierwsze wrażenie (negatywne).

 Obuwie dla niskich mężczyzn doda panom pewności siebie w każdej sytuacji!

Co jest szczególnie ważne, gdy patrzymy na kogoś po raz pierwszy? Liczne badania mówią, że w przypadku kobiet dobrze postrzega się wyprostowaną sylwetkę, uniesioną głowę, pewny krok, otwartość i zadowolenie z życia. Atutem będzie szczupła budowa ciała oraz młodzieńczy wygląd, który podkreśli delikatny, nienachalny makijaż i stosowna do okazji garderoba. U mężczyzn na atrakcyjny wygląd składają się m.in. regularne rysy twarzy, odpowiedni wzrost i waga. Bardzo wysoko ceni się, również schludność rozumianą jako nienaganne ubranie, starannie wypielęgnowany zarost oraz gładka, zadbana twarz.

W przypadku obu płci kluczową rolę odgrywają ubrania oraz wzrost. Łatwiej ulegamy wpływom wyższych ludzi, których postrzegamy jako bardziej błyskotliwych. Bardzo niskie osoby są traktowane z mniejszą powagą, a nawet pobłażliwością. Odzwierciedla to nawet język – mówimy przecież „patrzeć na kogoś z góry", czyli lekceważyć kogoś. W biznesie osoby wyższego wzrostu oceniane są jako bardziej kompetentne i więcej zarabiają. Panie chętniej wybierają wyższych mężczyzn na swoich partnerów, a Ci z kolei wolą niższe od siebie kobiety, bo wówczas mogą czuć się pewniej, dzięki wrażeniu, że to oni kontrolują sytuację. Dla Panów, którzy chcą dodać sobie kilku centymetrów stworzono bardzo modne w tym sezonie buty podwyższające. Betelli zaprojektowane są z myślą o mężczyznach, którzy chcą pewniej i lepiej poczuć się w pracy, podczas wystąpień publicznych, w trakcie ważnych uroczystości, jak również na co dzień. Modeli butów podwyższających Betelli jest wiele, naprawdę jest z czego wybierać! Mogą po nie sięgnąć nie tylko niscy mężczyźni, ale również ci średniego wzrostu i wysocy… po prostu wszyscy którzy chcą dodać sobie 7 centymetrów! Buty podwyższające Betelli są tak dopracowane, aby zachować proporcje tradycyjnego buta - nie mają ani wysokiego obcasa, ani wysokiego zapiętka, dzięki czemu zachowują w pełni naturalny wygląd. Zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksimum komfortu, jednocześnie zachowując system podwyższający całkowicie niewidocznym. Obuwie wykonane jest z dbałością o każdy detal, z najwyższej jakości materiałów. Buty Betelli idealnie sprawdzą się jako eleganckie męskie buty.

O co warto zadbać aby jeszcze bardziej uwypuklić swoje dobre cechy? O siebie! Jeśli nie mamy czasu wyprasować koszuli, zatroszczyć się o dietę, czy własną twarz, to jak możemy „zdać egzamin” w czyichś oczach? Czy zaufasz, jeśli ktoś powie Ci, że jest dobrym kandydatem na pracownika lub partnera, a wygląda na osobę zaniedbaną? Krok pierwszy: przyjrzeć się naszej garderobie. Krok drugi: wyrobić sobie nawyk codziennej pielęgnacji. Nie ważne, czy wiemy o spotkaniu biznesowym/prywatnym i chcemy wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, czy też nie - powinniśmy zawsze wyglądać tak aby być przygotowanym na ewentualność poznania kogoś interesującego z zaskoczenia. Najlepiej zakładać ubrania, w którym będziemy czuć się dobrze i swobodnie. Warto zwracać uwagę na dodatki i pamiętać, że piękne dłonie oraz eleganckie buty są naszą wizytówką. Jeśli podoba Ci się jakaś stylizacja, ale nie czujesz się w niej sobą: odpuść Przebieranie się na siłę za kogoś kim nie jesteś da zły efekt. Twoje nastawienie i to co czujesz wewnętrznie jest często odczuwalne dla osób z zewnątrz. Jeśli będziesz czuć pewność siebie, zadbasz o wyprostowane ciało oraz smukła sylwetkę, inni będą Cię tak odbierać. Jeśli będziesz czuć się nieswojo to z pewnością też to wyłapią. Kojarzysz sytuację, w których ktoś próbował ukryć gorszy dzień ale i tak dało się odczuć, że coś jest nie tak? No właśnie. Nikt nie chce mieć takiego pierwszego wrażenia. Postaw na schludność i zadbaj o to by czuć się dobrze w nowym ubraniu i z eleganckim obuwiem, które dodaje Ci dodatkowych centymetrów. Zachowaj umiar w dodatkach i kolorach, a także ilości zapachów (perfum, dezodorantów, specyfików do włosów itd.), bo żadna skrajność nie jest dobra. Krok trzeci: odżywiaj się zdrowo. Twój wygląd ma wzbudzać zaufanie, a nie mówić o problemach żołądkowych i nieprzespanych nocach. Jeśli zadbasz o to wszystko wcześniej to później wystarczy już tylko być.
pixel